Την Τετάρτη 9 Απριλίου 2008, επισκεφθήκαμε το εργοστάσιο εμφιάλωσης νερού στη Σουρωτή Θεσσαλονίκης. Ξεναγηθήκαμε στους χώρους του και ενημερωθήκαμε για τις διαδικασίες άντλησης, επεξεργασίας και διάθεσης στην παραγωγή του γνωστού μας ανθρακούχου νερού ¨Σουρωτή”.

Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε το Περιβαλλοντικό Πάρκο Θέρμης.

Την Τετάρτη 16 Απριλίου 2008, η ομάδα ποδοσφαίρου του σχολείου μας έδωσε αγώνα στα πλαίσια του σχολικού πρωταθλήματος Δυτικής Θεσσαλονίκης. Έπαιξε με το 2ο Δημοτικό Σχολείο Χαλάστρας και ηττήθηκε με 2-0. Η ομάδα μας έπαιξε πολύ καλά και μόνο από ατυχία δεν κατάφερε να πάρει ένα καλύτερο αποτέλεσμα αφού ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έχασε πολλές ευκαιρίες να προηγηθεί στο σκορ. MVP του αγώνα ο αντίπαλος τερματοφύλακας και τα αντίπαλα  δοκάρια…

Την Τετάρτη 16 Απριλίου 2008 επισκεφθήκαμε το Πάρκο Κυκλοφοριακής αγωγής Κουφαλίων. Εκεί ενημερωθήκαμε για τους κανόνες ασφάλειας που πρέπει να ακολουθούμε όταν κινούμαστε στο δρόμο και στη συνέχεια οδηγήσαμε τα αυτοκίνητα του παρκου παίρνοντας μια οδηγική εμπειρία που θα μας είναι χρήσιμη στο μέλλον.

Την Πέμπτη 15 Μαΐου 2008, στα πλαίσια του προγράμματος περιβαλλοντικής εκπαίδευσης για το νερό που έχει αναλάβει να εκπονήσει το σχολείο μας, επισκεφθήκαμε το “Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης” στο Ελευθέριο-Κορδελιό.

Εκεί παρακολουθήσαμε το πρόγραμμα με τίτλο : “Ιαματικές πηγές και Λουτροπόλεις”.

Από την περίοδο 2008-2009 θα μας βρείτε στο

Αρχική Ο τόπος μας Το σχολείο μας Εκδηλώσεις Επικοινωνία Τα νέα μας